whatsapp


  • Avenue İstanbul Cumhuriyet Mah. D-100 Karayolu Cad. A Blok No: 48 Kat: 1 D: 54 Beykent-Büyükçekmece
  • +90 552 396 79 29
  • [email protected]

Pedodonti

Çocukların doğumundan ergenlik yıllarına kadar ki dönemlerinde süt dişleri ve daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde çıkması, sorunsuz bir şekilde korunabilmesi, çürük başta olmak kaydıyla oluşan her türlü ağız ve diş problemlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yürüten bölümdür.

     Süt dişlerinin önemi bir hayli büyüktür. Birinci görevleri çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır.

Erken çekildikleri zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

     Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, erken süt dişi kayıplarına neden olarak ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk, daimi(kalıcı) dişlerin sürememesi gibi olumsuzluklara yol açmaktadır.

     Çocuklarda periyodik kontroller ile süt dişleri ve daimi dişlerdeki çürükler incelenmeli, çürüme başlangıcı gösteren dişlere çürük koruyucu ve dolgu uygulamaları yapılmalıdır. Ayrıca periyodik kontrollerde süt ve daimi diş eksiklikleri erken tespit edilerek çocukların ortodonti uzmanına yönlendirilmeleri gerekmektedir.

 

Kliniğimizden destek almak için iletişim sayfamızı ziyaret ederek bizden randevu alabilir, iletişim kanallarımız vasıtasıyla sorularınızı bize iletebilirsiniz. Osman Çengel Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği olarak sağlıklı gülüşler dileriz.

 

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz