whatsapp


  • Avenue İstanbul Cumhuriyet Mah. D-100 Karayolu Cad. A Blok No: 48 Kat: 1 D: 54 Beykent-Büyükçekmece
  • +90 552 396 79 29
  • [email protected]

Protetik Tedaviler (Protez)

Doğal dişlerdeki madde kayıplarının, eksik dişlerin ve çevresindeki dokuların, çeşitli materyaller ile restore edildiği, oral fonksiyonların, estetiğin ve hasta ağız sağlığının düzeltildiği bölümdür. Yapılan protezler ikiye ayrılır.

    

     Sabit Protezler

 

     Sabit protezler; diş kayıplarının, komşu dişler üzerine sabitlenen ve hastanın kendi dişi veya dişleri gibi algıladığı protez tipleridir. Tek bir diş üzerindeki madde kayıplarının giderildiği kuronlar veya diş eksikliklerinin tamamlandığı köprüler sabit protezler olarak adlandırılır.
      Metal destekli porselen kuron ve köprü restorasyonları, zirkonyum destekli porselen kuron ve köprü restorasyonları, tam porselen restorasyonlar, lamina restorasyonlar, implant üstü porselen restorasyonlar sabit protez uygulamalarıdır.

     

     Hareketli Protezler

 

     Hareketli protezler, hastanın rahatlıkla çıkarıp takabileceği şekilde yapılan ve eksik dişleri tamamlayan protezlerdir. Klasik protez uygulaması olarak da adlandırılan hareketli protez uygulaması için farklı yöntemler vardır:               

   1.Kroşeli bölümlü protezler: Kısmen kaybedilen dişlerin yerine yapılan protezlerdir. Protez, ağızdaki mevcut dişlere kroşeler(kancalar) aracılığıyla tutunur.

   2.Hassas bağlantılı bölümlü protez: Yine kısmen kaybedilen dişlerin yerinin doldurulması için uygulanır. Bu protezler dişlere anahtar kilit ilişkisine benzeyen özel bağlantılar ile dişlerden destek alırlar. Daha iyi bir tutunma sağlanır.   

   3.Tam protez: Tüm dişlerini kaybeden kişiler için uygulanır.

 

Kliniğimizden destek almak için iletişim sayfamızı ziyaret ederek bizden randevu alabilir, iletişim kanallarımız vasıtasıyla sorularınızı bize iletebilirsiniz. Osman Çengel Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği olarak sağlıklı gülüşler dileriz.

 

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz