whatsapp


  • Avenue İstanbul Cumhuriyet Mah. D-100 Karayolu Cad. A Blok No: 48 Kat: 1 D: 54 Beykent-Büyükçekmece
  • +90 552 396 79 29
  • [email protected]

Periodontoloji

     Periodontal hastalıkların teşhis ve tedavisiyle ilgilenir. Periodontal terimi dişlerin çevresindeki bağ, epitel ve kemikten oluşan dokuları ifade eder. Periodontal hastalıklar, toplumda diş eti hastalıkları olarak bilinir.

     Periodontal hastalıkların ana kaynağı bakteri plağıdır. Plak, dişlerin üzerinde bulunan açık sarı renkte, uzaklaştırılması zor, bakterilerden oluşan bir tabakadır. Plak içerisindeki bakterilerin salgıladığı kimyasal maddeler periodontal dokulara zarar vererek hastalık oluşmasına sebep olur. Bakteri plağı haricinde bazı özel durumlarda da dişeti hastalıkları oluşabilmektedir. Bunlar; Diabet gibi sistemik hastalıklar, ergenlik, hamilelik, stres, yetersiz beslenme gibi durumlardır.

     Kanama, ağızda kötü koku, dişetinde meydana gelen şişmeler, dişeti renginin farklılaşması, dişlerde görünen sallanmalar periodontal hastalıkların başlıca belirtileridir.

     Bu hastalıkların büyük bir bölümü hastaların ağız bakımlarını doğru ve devamlı yapmasıyla önlenebilmektedir. Düzenli diş hekimi kontrolü, doğru diş fırçalama, diş ipi kullanımı çok önemlidir.

     Periodontal hastalıkların tedavisinde cerrahi olmayan ve cerrahi olan tedaviler vardır. Cerrahi olmayan tedavilerin başlıcaları diş taşı temizliği ve kök yüzey düzleştirilmesidir.  Cerrahi tedaviler içinde ise gingivektomi, gingivoplasti, flep operasyonları sayılabilir.

 

Kliniğimizden destek almak için iletişim sayfamızı ziyaret ederek bizden randevu alabilir, iletişim kanallarımız vasıtasıyla sorularınızı bize iletebilirsiniz. Osman Çengel Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği olarak sağlıklı gülüşler dileriz.

 

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz